Kursused:
*Veoauto- ja bussijuhi (140h)
*Veoauto- ja bussijuhi (35h) täienduskoolitus algab 9.11.2024 kell 10.00 7.12.2024 kell 10.00
*C- ja CE-kategooria mootorsõidukijuhi koolitus algab 28.10.2024 kell 18.00 9.12.2024 kell 18.00
*T-kategooria (traktor) mootorsõidukijuhi koolitus algab 4.12.2024 kell 18.00
*D-kategooria (buss) mootorsõidukijuhi koolitus algab 4.12.2024 (e-õpe) *BE-kategooria mootorsõidukijuhi koolitus
algab 4.12.2024 (e-õpe) *Tõstukijuhi koolitus algab 25.10.2024 kell 9.00 20.12.2024 kell 9.00
Info ja registreerimine
tel. 5152340 või tarmo@e-autokool.ee
______________________ *T-kategooria (traktor) |
T-kategooria õppeteemad ja maht:
Liiklusteooriaõppe auditoorse õppevormi ühe õppetunni kestus on 45 minutit ja õppesõidutunni kestus on 45 minutit.
ÕPPEAINETE TEMAATILINE PLAAN
I. Teema: Liiklusreeglid ja käitumine liikluses 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid:
1.1. Liiklusreeglite nõuded, liikluskorraldusvahendite tähendus, teeandmise kohustus ja kiirusepiirangud, teetüüpide iseloomulikud iseärasused ja teetüüpide kohta kehtivad nõuded.
1.2. Tegurid, mis mõjutavad eri tee- ja ilmaoludes sõiduki ohutut piki- ja külgvahet ning peatumisteekonda.
1.3. Sõiduki asukoht liikluses: 1) sõidu alustamine ja manöövrid; 2) sõit ristmikel.
1.4. Ohud, mis on tingitud mitmesuguste masinate juhtimise ja liikumise eripärast, masinate massist, teljekoormusest, mõõtmetest, konstruktsioonist ja kasutusalast, nende juhtide vaateväljade erinevusest ja masinate liikumiskiirusest.
1.5. Möödasõit.
1.6. Tulede kasutamine.
1.7. Masina pukseerimine.
1.8. Nõuded masina tehnoseisundile ja varustusele.
2. Õpetatavate alateemade eesmärk on selgitada õpilasele liiklusreegleid, käitumist erinevates liiklus- ja ilmastikuoludes.
3. Selle teema läbimisel peab õpilasel olema ülevaade: 1) liiklusreeglitest; 2) juhi tegevusest enne sõidu, manöövri või peatumise alustamist; 3) juhi kohustustest ning ametiisikute volitustest ja tegevusest.
II. Teema: Masina ehitus 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid:
1.1. Masina mootor: 1) mootori üldehitus; 2) toitesüsteem; 3) jahutussüsteem; 4) õlitussüsteem; 5) käivitussüsteem;
1.1.1. Õpitavate alateemade eesmärk on õpilasele selgitada masina mootori erinevate süsteemide töötamise põhimõtteid. 1.1.2. Selle õppeteema läbimisel peab õpilane olema võimeline: 1) kirjeldama sisepõlemismootori töötsüklit; 2) selgitama toitesüsteemi tööd; 3) kirjeldama jahutus- ja õlitussüsteemi tööd.
1.2. Masina jõuülekanne, rool, veermik, pidurisüsteem, valgustusseadmed, elektriseadmestik, tööseadmed ja lisaseadmed: 1) masina jõuülekande ja sidurite põhiosade tööprintsiibid; 2) käigukastide ja sildade ehitus; 3) pea- ja lõppülekanne; 4) masina rooli ja veermiku ehitus; 5) masina juhthoobade kasutamine; 6) pidurisüsteem; 7) pneumosüsteem; 8) hüdraulilise rippsüsteemi üldehitus; 9) hüdropump; 10) jaotur; 11) jõusilinder, õlipaak ja armatuur; 12) riputusseade; 13) lisatööseadmed; 14) elektriseadmete skeem; 15) energiasüsteem; 16) käivitussüsteem; 17) kontrollmõõteriistad; 18) valgustus- ja signaalseadmed; 1.2.1. Õpitavate alateemade eesmärk on õpilasele selgitada masina jõuülekande, rooli, pidurisüsteemi, valgustusseadmete, elektriseadmestiku, tööseadmete ja lisaseadmete erinevate osade töötamise põhimõtteid. 1.2.2. Selle teema läbimisel peab õpilane olema võimeline: 1) defineerima jõuülekande ja siduri põhiosade tööprintsiipe; 2) visandama käigukasti ja sildade ehitusprintsiibid; 3) selgitama rooli, veermiku, pneumo- ja pidurisüsteemi ehitust ja tööprintsiipe; 4) kirjeldama juhthoobade kasutamist; 5) selgitama hüdraulilise rippsüsteemi üldehitust ja tööseadmeid; 6) selgitama riputusseadme ja lisatööseadmete ehitust ja tööprintsiipe; 7) kirjeldama valgustusseadmete ja muude elektriseadmete ehitust- ja tööprintsiipe.
III. Teema: Masina korrashoid 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid: 1) tehnohooldetööd; 2) mootori koostute kontrollimine; 3) jõuülekande, veermiku ja rooli koostute kontrollimine; 4) kütus, määrdeained, jahutusvedelikud, pidurivedelikud, konserveerimismäärdeained; 5) masinate kasutamine külmal ajal; 6) masinate hoiustamine.
2. Õpitavate alateemade eesmärk on õpilasele selgitada masinate korrashoiu põhimõtteid.
3. Selle teema läbimisel peab õpilane olema võimeline: 1) kirjeldama masinate korrashoiu süsteemi; 2) kirjeldama masinate sissetöötamise, diagnoosimise ja tehnohoolduse läbiviimise põhimõtteid ja selle vajadust; 3) kirjeldama kütuse, määrdeainete, pidurivedelike, konserveerimismäärdeainete ja jahutusvedelike omadusi ja nende kasutamist praktikas; 4) kirjeldama masinate hoiustamise vajalikkust ja selle teostamist, masinate ekspluatatsiooni erinevates kliimatingimustes.
IV. Teema: Ohutustehnika, tuleohutus ja töökaitse 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid: 1) töötervishoiu, tööohutuse ja tööõiguse alused; 2) ohutustehnika ja tööohutuse nõuded masinate ja põllutööriistadega töötamisel; 3) ohutustehnika ja tööohutuse nõuded kütte- ja määrdeainete, taimekaitsevahenditega ja elektriseadmetega töötamisel, masina tehnoseisundi kontrollimine; 4) ohutusnõuded diiselmootori käivitamisel; 5) üldised ohutusnõuded masina agregaadiga liikumisel; 6) masina hooldamise ohutusnõuded; 7) veotööde ohutusnõuded; 8) tuleohutusmeetmed.
2. Õpitavate alateemade eesmärk on selgitada õpilasele tööõiguse ja ohutustehnika aluseid.
3. Selle õppeteema läbimisel peab õpilane olema võimeline: 1) kirjeldama ohutusnõudeid masinate ja põllutööriistadega töötamisel; 2) kirjeldama ohutusnõudeid kütte- ja määrdeainete, taimekaitsevahendite kasutamisel ja elektriseadmetega töötamisel; 3) kirjeldama tuleohutusnõudeid.
V. Teema: Liiklusohutus 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid: 1) põhieeldused juhi ohutule tegevusele liiklusolukordades; 2) liiklejate vaheline suhtlemine; 3) ohuolukorra ettenägemine; 4) olukorra hindamine; 5) juhi ohutu tegevus liiklusolukordades; 6) sõidu planeerimine riski vältimise eesmärgil; 7) ohuolukorra kiirus; 8) liiklusõnnetused ja kahjustused, juhi tegutsemine liiklusõnnetuse korral; 9) ohutegurid pukseerimisel.
2. Õpitavate alateemade eesmärk on anda õpilasele teadmised liiklusohutusega seonduvast.
3. Selle õppeteema läbimisel peab õpilane olema võimeline: 1) vältima ohutunnetuse riskile minekut; 2) omama oskust hoiduda ohuolukordade tekitamisest ja nendesse sattumist; 3) omama oskust ohuolukorrast võimalikult ohutult väljuda; 4) omama oskust tegutseda liiklusõnnetuse korral.
VI. Teema: Liikluspsühholoogia 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid: 1) üldmõisted ja juhi tegutsemise skeem; 2) inimese psühhofüsioloogilised omadused; 3) tegurid, mis mõjutavad liiklusohutust; 4) erilised isikuomadused (agressiivsus, impulsiivsus, ameti- ja isikupositsiooni rõhutamine, pingeallikad liikluses, pingeseisundi mõiste ja olemus ning mõju liiklusohutusele); 5) juhi valmisolek liikluses osalemiseks; 6) sotsiaalsed tegurid ( sh grupisurve); 7) tegutsemisvõimet vähendavad tegurid (väsimus, alkoholi ja narkootiliste ainete mõju, mobiiltelefoni kasutamine sõidu ajal).
2. Õpitavate alateemade eesmärk on anda õpilasele üldteadmised liikluspsühholoogiast, inimese psühhofüsioloogiliste omaduste, liiklusohutust mõjuvate tegurite ja isikuomaduste kohta.
3. Selle õppeteema läbimisel peab õpilases kujunema: 1) lugupidav hoiak teiste liiklejate ja looduskeskkonna suhtes, oskus hinnata ja endas arendada liikluskultuuri (olukorra ettenägemise võimet, arukust, otsustusvõimet, vastutustunnet); 2) teadmised juhile vajalike võimete kohta; 3) oskus täielikult rakendada oma võimeid ohuolukorra tekkimisel.
VII. Teema: Liiklusalased lisanõuded ja eeskirjad 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid: 1) liikluskindlustuse süsteem; 2) nõuded suur- ja/või raskeveose kohta.
2. Õpitavate alateemade eesmärk on õpilasele selgitada lisanõudeid ja eeskirju.
VIII. Teema: Juhi õppesõit 1. Teema hõlmab alljärgnevaid alateemasid:
1.1. Masina käsitsemine: 1) ohutustehnika masinate käivitamisel ja sõitmisel; erinevate masinamarkide juhtimishoobade tutvustamine ja mootori käivitamine; 2) põhilised juhtimisvõtted; 3) masinaga manööverdamine erinevate käikude kasutamisel; 4) sõit haagise või agregaadi juurde, haakimine ning sõit haakeseadmetega.
1.2. Sõit liikluses: 1) sõit liiklusvoos; 2) ristmike ületamine; 3) sõit ühesuunalisel teel; 4) peatumine ja parkimine; 5) möödasõit ja tagasipööre; 6) vähekaitstud liiklejad.
1.3. Sõit erioludes (võimalusel): 1) sõit udus, vihmas ja lumesajus; 2) sõit pimedaajal; 3) sõit libedal teel.
2. Õpitavate alateemade eesmärk on anda õpilasele praktilisi oskusi ja kogemusi masinate käivitamiseks ja nendega sõitmiseks.
3. Selle teema läbimisel peab õpilane olema võimeline: 1) kirjeldama ohutustehnika nõudeid masinate käivitamisel ja sõitmisel, tundma juhtimishoobasid ja käivitama masinaid; 2) juhtima masinaid ohutult; 3) masinaga manööverdama; 4) haakima haagiseid või agregaate ja nendega sõitma.
|